XCOM: Enemy Unknown یکی از بازیهای خوب امسال بود که در ایران کسی تحویلش نگرفت! XCOM دو بخش دارد که یکی مبارزات و دیگری مدیریت پایگاه است. در این نوشته به 10 نکته کلیدی اشاره میکنیم که اگر به آنها توجه کنید راحت تر بازیتان را پیش خواهید برد.

قلب سوزان بیگانه :دی

ساخت و مدیریت پایگاه

1. ماهواره، ماهواره و بازهم ماهواره
ماهواره ها یکی از مهمترین بخش های ایکس کام هستند. ماهواره بیشتر در فضا به منزله‌ی درآمد و منابع بیشتر و هرج و مرج (Panic) کمتر در کشورها است و حتی در شرایط خاص جوایز ویژه نیز در پی دارد. به یاد داشته باشید در کنار ماهواره ها Interceptor نیز داشته باشید. زیرا اگر این کار را نکنید درست است که ماهواره ها پول به همراه خواهند داشت ولی بیگانگان از دستتان در خواهند رفت و این بد است!

2. روی دفاع تمرکز کنید
انتخاب چیزهای مهم برای تحقیق روی آنها (بخش Research) میتواند بسیار تعیین کننده باشد. اسلحه های لیزری قوی ممکن است فریبنده به نظر برسند و شما بخواهید ابتدا روی انها تحقیق کنید اما در میدان جنگ با ظهور دشمنان قوی تر اول باید بتوانید از حملات دشمن دفاع کنید و سپس حمله‌یتان را ترتیب دهید. لباس زرهی Carapace اولین موردی است که با آن رو به رو میشوید و بهتر است هر چه زودتر آن را برای استفاده در میدان جنگ آماده کنید. شما میتوانید به محض به دست اوردن 5 Weapon Fragment روی این زره (Armor) تحقیق کنید تا اماده استفاده شود. برای آپگرید های بعدی نیاز به Alloy و Elerium خواهید داشت.

3. مهندس‌ها مهمترند!
درست است که بخش تحقیق بخش مهمی است ولی اگر زمانی بین به دست آوردن مهندس (Engineer) و دانشمند (Scientist) بین دو راهی قرار گرفتید پیشنهاد ما انتخاب مهندس است. مهندس بیشتر یعنی ماهواره، سلاح و زره ارزان تر. داشتن دانشمند بیشتر نیز باعث میشود زمان کمتری برای تحقیق روی بخش های مختلف نیاز باشد ولی باید تعداد آنها انقدر زیاد باشد تا تاثیرش مشهود شود.

4. جایی برای تمرینات سربازان
داشتن یک Officers Training Hall در اولین ساعات بازی و استفاده از امکانات آن، مبارزات آینده شما در بازی را آسانتر خواهد کرد. ساختن یکی از اینها باعث میشود بتوانید با صرف پول آپگریدهای سرنوشت سازی برای سربازان خود بخرید (که اگر ماهواره کافی داشته باشید پول کافی هم دارید).
یکی از مهمترین این آپگریدها افزایش تعداد افرادی است که میتوانید در مبارزات با خود ببرید. به طور پیشفرض میتوانید 4 سرباز با خود ببرید که با آپگرید کردن میتوان این تعداد را تا 6 افزایش داد. مشهود است که هر چه تعداد سربازان زیاد تر باشد شانس پیروزی شما نیز افزایش می‌یابد.
آپگرید بعدی افزایش سرعت بازیابی سربازان شما بعد از زخمی شدن در جنگ است، بعد از این هم سراغ افزایش XP به دست امده از نبردها بروید.
نکته: روی درجه سختی نرمال و آسان بخش Officers Training Hall در ابتدای بازی به صورت پیش فرض ساخته شده است و نیازی نیست که برای استفاده از امکاناتش ابتدا آن را بسازید.

5. بدانید تاسیسات تان را کجا میسازید
برنامه ریزی روی ساخت تاسیسات بسیار ضروری است. ساخت ژنراتورهای افزایش نیرو یا Uplink برای ماهواره ها قدرت ساخت و ساز و تعداد ماهواره های شما را افزایش میدهد و این یعنی پول و منابع بیشتر.
همیشه سعی کنید چند جای خالی برای ساخت و ساز داشته باشید و حواستان به ساخت آسانسور برای رسیدن به طبقات پایین تر باشد. سعی کنید جوری جلو بروید که در شرایط ضروری مجبور نشوید یکی از تاسیسات ساخته شده خود را برای ساخت یکی دیگر تخریب کنید. همیشه به تعداد نیروهایتان نیز نگاهی داشته باشد.

مبارزات و تاکتیک های مقابله با بیگانگان

اینکه چگونه مبارزات را پیش ببرید تاثیر مستقیمی روی میزان هرج و مرج کشورهای دنیا خواهد گذاشت و میزان هرج و مرج نیز مستقیما روی اعتماد به نفس و قدرت شورای XCOM تاثیر خواهد گذاشت. هرچند بهتر است خودتان مبارزات را رهبری کنید ولی بد نیست به نکات زیر نیز توجه کنید.

6. سربازان را در حالت آماده باش قرار دهید
حالت آماده باش (Overwatch) فرصت اضافی در اختیار شما قرار میدهد که بتوانید دشمن در ناحیه دید خود را از پای در آورید. این انتخاب همیشه موفقیت آمیز نخواهد بود ولی بعضی مواقع میتواند خیلی مفید باشد. استفاده از این قابلیت در کنار حرکت کاور به کاور باعث میشود به یک باره بین چندین بیگانه نیرومند گرفتار نشوید.
به عبارت دیگر Overwatch نباید اولین حرکت شما در هر نوبت باشد. باید اول سربازانتان را به موقعیت های مناسب هدایت کنید و سپس از Overwatch استفاده کنید. زیرا ممکن است با همین حرکت دشمنی در نزدیکی شما پدیدار شود و شما از اینکه تمام نوبتتان را بازی کرده اید پشیمان شوید.

2. تیم‌تان را بشناسید
دانستن نقاط قوت و ضعف هر کلاس یکی دیگر از رموز موفقیت است. بهترین توانایی‌ کلاس Heavy قدرت Suppression است که میتواند به کلی حمله یا حرکت دشمنان را مختل کند. کلاس Assault قدرت Run and Gun را دارد که به سربازان اجازه میدهد به اندازه کافی به دشمنان نزدیک شوند و با یک شات گان آنها را نابود سازند. کلاس پشتیبانی (Support) نیز میتواند از نارنجک دودی (Smoke Grenade) استفاده کند. توجه داشته باشید که نارنجک دودی را هرگز به سمت دشمنانتان پرت نکنید چون کاری که این قابلیت میکند این است که شانس زنده ماندن و تیر نخوردن افرادی که در دود هستند را افزایش میدهد. بنابراین نارنجک های دودی خود را به سمت همراهان زخمی یا ضعیف خود پرت کنید تا احتمال تیر خوردنشان کمتر شود. در مورد کلاس تک تیرانداز (Sniper) هم جداگانه صحبت خواهیم کرد.
پیشنهاد میکنیم اگر سربازان پنجم و ششم را نیز آزاد کرده اید سعی کنید کلاسشان تک تیر انداز یا پشتیبانی باشد.

تیم مبارزات

3. تک‌تیراندازها
آنها در ابتدا ضعیف هستند، قبول داریم، ولی وقتی قابلیت Squad Sight آنها آزاد شود به سرعت به یکی از مهمترین سربازان شما تبدیل خواهند شد. با این قابلیت میتوانید دشمنانی که حتی در دید شما نیستند ولی دیگر همراهانتان آنها را میبینند شلیک کنید یا آپگرید های دیگری بگیرید.
تک تیر اندازها مجبور نیستند به خطوط اولیه جنگ بروند بنابراین شانس زنده ماندشان نیز زیاد است. بهترین کار این است که آنها را هر چه سریع به بالای ساختمانها و نقاط مرتفع ببرید یا به محیطی که فضای باز زیادی دارد.

4. پیشروی کنید، اما با دقت
فاصله داشتن زیاد سربازانتان باعث خواهد شد نتوانند همدیگر را پشتیبانی کنند و بدتر از همه باعث میشود دشمنان بیشتری پدیدار شوند. برعکس اگر بیش از حد به یکدیگر نزدیک باشید ممکن است با یک حمله انفجاری چندین سرباز همزمان آسیب ببینند. با این حال اگر فرصتش پیش آمد بیگانگان را در گوشه ای به دام بی اندازید که در این صورت علامت زره آنها به رنگ زرد در می آید و شانس برخورد شلیک های شما به آنها نیز افزایش می یابد.

5. ماشین های در شرف انفجار
شاید کشنده ترین دشمن شما همین ماشینهای سوزان باشند. پشت ماشین پناه گرفتن اغلب بهترین کار است، حتی ممکن است تنها کار ممکن باشد. ولی اگر بیش از اندازه به آن شلیک شود آتش خواهد گرفت. در هر نوبت مهمترین کاری که میکنید این است که هر سربازی که پشت ماشین سوزان پناه گرفته است جا به جا کنید زیرا آن را از دست خواهید داد. ماشین های سوزان مانند بمب های ساعتی خطرناک هستند.

13 نظر برای “راهنمای بازی کردن XCOM: Enemy Unknown

در صورتی که نظر شما به پست مربوط نیست لطفاً از صفحه تماس با من استفاده کنید.

برای اینکه بازی در حال انجامتان یا بازی مورد علاقه یتان در کنار نام و آواتار شما در قسمت نظرات نمایش داده شود، میتوانید وارد پروفایل خود شده و آن را اضافه کنید.

با کلیک روی هر یک از دکمه های زیر می توانید نظرات مربوط به گروه خاصی از کاربران را مخفی کنید. برای مثال روی دکمه کاربر تازه کار کلیک کنید تا تمام نظرات مربوط به همه کاربران تازه کار ناپدید شود. توجه داشته باشید که در این صورت جواب دیگر گروه ها به کامنت مربوطه هم ناپدید خواهند شد.

مدیریت سایت حـــــــــرفه ای کاربر فعال کاربر تازه کار
پنهان کردن / نمایش نظرات کاربران
 1. amin کاربر مهمان

  با تشکر از مطلب خوبت
  حسین میدونی چه جوری میشه تو این بازی یه بیگانه رو زنده دستگیر کنی؟

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   مرسی
   اره شما باید اون اسلحه مخصوص که اسمش یادم رفته رو برداری. بعد توی ماموریت ها باید طوری برنامه ریزی کنی که نزدیک دشمنی که میخوای بگیریش بشی. یعنی باید یک خانه فقط باهاش فاصله داشته باشی تا وقتی نوبتت شد با استفاده از اون اسلحه مخصوص بهش شلیک کنی تا بی هوش بشه.

 2. amin.f26 تازه کار

  من تمام تحقیقات رو کامل کردم تمام سلاح ها رو هم که میشده لیزری کردم
  دیگه چیزی نمونده که روش تحقیق کنم ازکجا باید این سلاح رو گیر بیارم؟

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   قبل رفتن به ماموریت یه قسمتی میاد که سرباز انتخاب میکنی و میتونی اسلحه هاشون رو عوض کنی. باید اون اسلحه مخصوص که فکر کنم اسمش Arc Thrower هست رو هم با خودت به ماموریت ببری و با همون سربازی که این اسلحه رو داره نزدیک دشمن بشی. این عکسی از جایی که باید اون اسلحه رو برداری و از صحنه انتخاب سرباز میتونی واردش بشی:

 3. saeidrezaei تازه کار

  بازی فوق الاده زیبایی هست من هر وقت میسینم پاش یه 2 ساعتی من رو مشغول میکنه
  الآن یه تک تیرنداز تربیت کردم که همه درجه ها رو گرفته و آخر سرباز شده خیلی به درد بخوره مخصوصا اون ضره پروازی رو هم بهش دادم مثل عقاب میره از بالا دشمن ناکار میکنه
  راستی دوستان یه راهنمایی هم من میکنم:
  اونم این که از سیو کردن در هنگام انجام ماموریت غافل نشین مثلا اگه یه ماموریت رو تا نصفه رفتین و احساس میکنین که جای خوب و امنی هست حتما سیو کنین من اوایل این کار رو نمیکردم اکثر سرباز های خوبی که داشتم رو از دست دادم

 4. saeed تازه کار

  سلام اقا کسی میدونه من باید چطور هواپیمای جنگی firestorm_… فکر کنم به من میگه باید مهندس داشته باشی چطور باید مهندس بیارم؟
  لطفا جواب بدین منتظرم؟

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   دادا خیلی وقته گذشته من یادم نیست. ولی فکر کنم اونجایی که ساختمون میسازی باید یه ساختمان بسازی که توش مهندس تولید میشه!! یا شایدم به کشورها کمک میکنی اونها مهندس میفرستند! دقیق یادم نیست تو گوگل سرچ کن:

   how to find engineer in xcom enemy unknown

   این صفحه رو هم بخون قسمت obtaining

   http://xcom.wikia.com/wiki/Engineer

 5. assassin md تازه کار

  سلام
  چند تا سوال داشتم
  چطوری اسلحه های دشمنان را بگیری?
  چطوری از از بین رفتن همه کشور ها جلو گیری کنیم
  اموزش کامل ساخت ماهواره و گذاشتن ان را بگویید
  به نظر شما در کدام کشور پایگاه بگذارم
  به نظر شما اسلحه لیزری بهتره یا پلاسما?
  چطوری نارنجک بگیری?
  لطفا جواب بدید

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   مدت زیادی گذشته و من چیزی یادم نمونده! اونهایی که میدونم رو میگم:

   1. یادم نیست که میشد گرفت یا نه. اگه منظورت از رو زمین هست که فکر کنم نمیشد گرفت.
   2. بعضی مواقع ماموریت هایی از کشورها میاد که باید اونهارو با موفقیت انجام بدی.
   3. یادم نیست.
   4. توضیحات رو بخون تو بازی. هر کشوری که شرایطش بهتره اونجا بذار.
   5. بستگی به خودت داره ولی من لیزری رو ترجیح میدادم.
   6. نارنجک هم بعضی از اعضا میتونند داشته باشند که باید موقع انتخاب نفرات که اسلحه ها رو انتخاب میکنی نارنجک هم بذاری براش.

   کلا برو این سایت توضیحات انگلیسی هست ولی با عکسه:

   guides.gamepressure.com/xcomenemyunknown/‎

 6. assassin md تازه کار

  سلام

  به جز اسلحه لیزری و پلاسما چیز دیگه ای هست

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   یادم نیست ولی اسلحه معمولی هم هست. بازی کنی خودت میفهمی که هست یا نیست!

 7. siateek کاربر مهمان

  سلام من تازه بازی شروع کردم تو اون قسمت که باید سوار اسانسور شم قسمت فضایی ها حمله کردن راهنمایی کنید چجوری سوار اسانسور شم

 8. معين کاربر مهمان

  با سلام و خستهه نباشید، لطفا راهنمایی کنید ک دوستان زخمی رو چجوری خوب کنم؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *