با منتشر شدن بازی Metro: Last Light و از آنجایی که خیلی ها ممکن است آن را بازی نکرده باشند یا داستان ان را فراموش کرده باشند، تصمیم گرفتم داستان نسخه اول بازی یا همان مترو 2033 را بنویسم که در زیر میبینید.

داستان مترو 2033 به صورت روایت اول شخص و از زبان آرتیوم پیرتر، شخصیت اول بازی، بازگو میشود که سالها بعد از اتفاقات افتاده در طول بازی مشغول تایپ کردن ماجراجویی های شگفت انگیز خود با یک دستگاه تایپ قدیمی است.

داستان از جایی شروع میشود که آرتیوم (Artyom)، جوان یتیم روسی که تنها چند روز بعد از نابود شدن دنیا در مترو به دنیا آمده است، به همراه میلر (Miller) راهی سطح زمین میشوند تا نیروهای تاریکی (Dark One ها) را نابود کنند. میلر که عضو گروهی از سربازان با نام رنجرها (Rangers) است در مراحل اولیه بازی نقش راهنمای آرتیوم را برعهده دارد. وقتی آنها پا به سطح زمین میگذارند با دو رنجر دیگر برخورد میکنند که سوار کامیون هستند. ناگهان نگهبانان (Watchers) که موجوداتی شبیه موشهای بزرگ هستند و به خاطر رادیواکتیویه و سلاح های شیمیایی موجود در سطح زمین به وجود امده اند، به آنها حمله میکنند و این دو رنجر ناشناس کشته میشود و صحنه با حمله یکی از موجودات جهش یافته پرنده مانند، تاریک میشود و ظاهرا آرتیوم کشته میشود.

نمایی از نگهبان یا Watcher، یکی از دشمنان جهش یافته ارتیوم

سپس صحنه به 8 روز قبل تر بازمیگردد که در آن آرتیوم در ایستگاه متروی خود، Exhibition، از خواب بیدار میشود. او به همراه پدرخوانده اش الکس (Alex) به سمت بیمارستان پایگاه خود حرکت میکنند که خبر از سرنوشت یکی از گشت های مترو که با نیروهای تاریکی مواجه شده اند، میرسد. بعد از مدت کوتاهی، آنها با هانتر (Hunter)، یکی دیگر از رنجرها ملاقات میکنند که در حال وارد شدن به ایستگاه Exhibition است و تحت حمله موجوداتی با نام نوسالیس (Nosalis) قرار گرفته است. بعد از اینکه آنها از ایستگاه خود با موفقیت مراقبت میکنند، الکس اعتراف میکند که احتمال او در اینکه تهدید اصلی انسانها در نبرد برای بقا همین نیروهای تاریکی هستند نه کمبود غذا و منابع و وضع نابسامان سطح زمین. درست قبل از اینکه هانتر گروه را برای مبارزه با نیروهای تاریکی ترک کند، علامت رنجر بودن خود را از گردنش در می آورد و به آرتیوم میدهد و به او میگوید اگر برنگشت آن را به میلر در ایستگاه پولیس (Polis) بدهد و او را از اتفاقات افتاده با خبر سازد. همین ماموریت است که آرتیوم را در سفری قرار میدهد که اتفاقات بازی در آن رخ میدهد زیرا تصور بر این است که هانتر مرده است و آرتیوم باید خواسته او را بر آورده سازد.

نمایی از نوسالیس، یکی دیگر از موجودات جهش یافته در اثر بمب های اتمی

بعد از خروج از ایستگاه Exhibition و رسیدن به ایستگاه کناری با نام ریگا (Riga)، آرتیوم با بوربن (Bourbon) آشنا میشود. بوربن به آرتیوم پیشنهاد میدهد اگر به او کمک کند تا به سلامت از تونل های مخوف به ایستگاه درای (Dry) برسد، اسلحه کلاش خود را به او خواهد داد. ارتیوم قبول میکند و این دو بعد از سفری خطرناک در مترو و سطح زمین به درای میرسند اما از شانس بد بوربن توسط راهزن ها دزدیده میشود. وقتی ارتیوم تلاش میکند او را نجات دهد، رئیس راهزن ها بوربن را میکشد و خودش هم کشته میشود. درست بعد از این لحظه سروکله خان (Khan) پیدا میشود که اون نیز یک رنجر است و از این به بعد او ارتیوم را همراهی میکند. خان بعد از راهنمایی کردن ارتیوم در گذر از خطرناک ترین قسمت های مترو به او میگوید که به تنهایی به اسلحه خانه برود و با دوست خان، اندرو (Andrew)، دیدار کند.

با رسیدن به اسلحه خانه، ارتیوم توسط سربازان کمونیست زندانی میشود اما موفق میشود به کمک مرد ناشناسی فرار کند. در همین لحظه که ارتیوم در حال فرار از دست آنهاست از بالای پل سقوط میکند اما از شانس خوبش اندرو او را پیدا میکند. اندرو ارتیوم را از اسلحه خانه خارج میکند و برای رساندن او به هدفش که رسیدن به پولیس است، او را به خط مقدم نازی ها و کمونیست ها میبرد.

ارتیوم مجبور است راه خود را از خط مقدم باز کند و با هردوی نازی ها و کمونیست ها بجنگد. در این راه او توسط نازیها زندانی میشود و درست زمانی که میخواهند ارتیوم را اعدام کنند اولمن (Ulman) و پاول (Pavel) که هر دو رنجر هستند سروکله یشان پیدا میشود و نازی ها را میکشند. ارتیوم سپس علامت رنجری هانتر را به این دو نشان میدهد. اولمن به پاول میگوید که ارتیوم را به پولیس ببرد و او نیز بعدا به آنها ملحق خواهد شد.

پاول و ارتیوم به کمک یکی از واگنهای ریلی مترو سعی میکنند از وسط گشت های نازی ها فرار کنند و خود را به جای نازی ها جا بزنند. اما لو میروند و توسط چندین واگن ریلی نازی ها و حتی یک تانک واقعی تحت تعقیب قرار میگیرند. بعد از فرار موفقیت آمیز از دست آنها به انبار قطارهای متروکه میرسند و تحت حمله صدها نوسالیس قرار میگیرند. در این بین پاول کشته میشود و ارتیوم هم به سختی میتواند فرار کند. ارتیوم تنها به ایستگاه هول (Hole) میرسد و به میپذیرد به افراد این ایستگاه در جنگ در استانه شکست در برابر نوسالی ها کمک کند. او همچنین با پسر بچه ای مواجه میشود که عمویش توسط یک نوسالی کشته شده است و او را نجات میدهد. از اینجا به بعد دوباره ارتیوم مجبور میشود به سطح زمین بازگردد و وارد قلعه نازی ها با نام ایستگاه سیاه (Black Station) شود. ارتیوم بعد از رسیدن به این قلعه دوباره با اولمن رو به رو میشود و هردو از انجا به پولیس میروند.

وقتی به پولیس میرسند ارتیوم علامت رنجری هانتر را به میلر میدهد و او را از سرنوشت هانتر و ظهور نیروهای تاریکی باخبر میسازد (البته از آنجایی که ارتیوم در طول بازی حرف نمیزد فرض میکنم که این حرف را در زمانی که ما نمیبینیم به او میگوید!). میلر ارتیوم را پیش شورای پولیس میبرد تا علامت را نشان انها هم بدهد و بدین ترتیب اعتماد انها را برای کمک جلب کند. اما این شورا به خاطر کمبود مهمات و منابع و افراد و اینکه ارتیوم تنها یک شخص عادی از یکی از ایستگاه های مترو است نه چیزی بیش، این درخواست را نمیپذیرد و میگوید که به این چیزها برای جنگ با نازیها نیاز دارند. با این اتفاق ارتیوم به قول معروف به سر خانه اول میرسد. اما امید او وقتی بالا میرود که میلر اعلام میکند حاضر به کمک به ارتیوم برای مبارزه با نیروهای تاریکی و نجات Exhibition و بعد از آن نجات همه جای مترو است. میلر از یک نیروگاه پرتابی دست نخورده با اسم رمز D6 صحبت به میان می اورد که میتوان از ان برای نابودی نیروهای تاریکی استفاده کرد. اما مشکلی که هست این است که محل این نیروگاه بعد از جنگ هسته ای اتفاق افتاده گم شده است و ارتیوم مجبور است برای پیدا کردن محل ان به کتابخانه خاصی برود که اسناد مربوط به این نیروگاه در آن ارشیو شده است.

میلر، ارتیوم و یک رنجر دیگر با نام دنیلا (Danila) به کتابخانه میروند. در راه دنیلا توسط یکی از موجودات جهش یافته زخی میشود و باید به پولیس بازگردانده شود. بدین ترتیب میلر دنیلا را به پولیس برمیگردند و ارتیوم به تنهایی باید اسناد مربوط به D6 را پیدا کند. ارتیوم در کتابخانه با نوع جدیدی از موجودات جهش یافته رو به رو میشود که میتواند به خاطر تکنیک هایی که میلر برای مواجه شدن با آنها به او یاد داده بود از دست آنها خلاص شود و اسناد را به دست آورد.

با بیرون آمدن ارتیوم از کتابخانه، میلر و استپن (Stepan) با یک ماشین زرهی سروکله یشان پیدا میشود و ارتیوم را به اسپارتا (Sparta) که اولین پایگاه روی سطح زمین رنجر ها به شما میرود، میبرند. ارتیوم در انجا دوباره خان را ملاقات میکند. خان سعی میکند ارتیوم را از خطرات راه پیش گرفته اش آگاه سازد. ارتیوم سپس با رنجر های دیگر با نام های استپن، بوریس (Boris) و ولادیمیر (Vladimir) که قرار است او را در راه رسیدن به D6 همراهی کنند، ملاقات میکند.

در راه D6، ارتیوم رویایی در سر میبیند؛ رویایی که در آن یک رنجر و سپس یکی از نیروهای تاریکی در راهرویی دیده میشود که عقب عقب راه میرود و به نظر میرسد مقصدش خورشید است و قصد دارد پیام صلح خود را به انسان ها برساند. بعد از این رویا، چند نوسالی به تیم آنها حمله میکنند و بوریس و استپن کشته میشوند. بعد از رسیدن به D6، رنجرهای باقیمانده دنبال مرکز فرمان موشک میگردند و بعد از پیدا کردن آن متوجه میشود برای فراهم آوردن نیروی لازم برای پرتاب موشک باید ری اکتور موجود در نیروگاه را به کار بیاندازند. میلر و ارتیوم به زیرزمین نیروگاه، جایی که ری اکتور در انجاست، میروند و متوجه میشوند موجودی عظیم الجثه خود را به ری اکتور چسبانده است. این موجود که بایومس (Biomass) نام دارد و از آنجایی که قدرت خود را از ری اکتور میگیرد مانع فعال کردن آن توسط ارتیوم میشود. ارتیوم مجبور میشود با استفاده از یک جرثقیل سوخت را به ری اکتور وصل کرده و آن را فعال کند که باعث میشود بایومس زخمی شود. میلر و ارتیوم با رسیدن به هدف خود از انجا دور میشوند و با هم توافق میکنند که بعد از تمام کردن کار نیروهای تاریکی برگردند و اورا کاملا از بین ببرند. این دو بالاخره سیستم راهنمای موشک را فعال میکنند و آن را به سطح زمین میبرند و آماده شلیک موشک ها به سمت نیروهای تاریکی میشوند.

در این لحظه صحنه به پایان مرحله اول، جایی که یکی از موجودات جهش یافته پرنده به ارتیوم حمله کرد، بازمیگردد و ادامه آن روایت میشود. معلوم میشود که در آن صحنه ارتیوم نمرده است و در اصل میلر ارتیوم را از دست آن پرنده نجات داده و این دو باید از دست موجودات جهش یافته فرار کنند و خود را به برج اوستانکینو (Ostankino Tower) برسانند. وقتی به انجا میرسند مجبورند به بالای آن صعود کنند که چون تخریب شده کمی کار سختی است. در بین راه میلر توسط یکی از پرنده ها زخمی میشود و به ارتیوم میگوید که ادامه راه را به تنهایی صعود کند. ارتیوم دوباره به تنهایی به بالای برج میرسد و سیستم راهنمای موشک را در انجا نصب میکند تا به کمک آن نیروهای تاریکی را از سطح زمین محو کنند. درست در همین لحظه نیروهای تاریکی سعی میکنند او را از انجام این کار منع کنند.

اخرین مرحله بازی در محیطی عجیب و اعماق ضمیر ناخوداگاه ارتیوم روی میدهد. در رویای ارتیوم او باید مسیر درست را از هزارتو پیدا کند و در عین حال از تصویر نیروهای تاریکی دوری کند. در پایان هزارتو او تصویری از هانتر را میبیند که یک کلت به سمت او پرتاب میکند و به او میگوید: «اگه دشمنه بهش شلیک کن». ارتیوم ماشه را میکشد و نیروی تاریکی که به سمت ارتیوم می آمد روی زمین می افتد و ارتیوم از خواب بیدار میشود.

و این یک نیروی تاریکی یا Dark One که گفته میشود این نیروهای تاریکی همان انسان هایی هستند که به شرایط زندگی در سطح زمین و مواد رادیواکتیویه عادت کرده و به این شکل در آمده اند…

بعد از این صحنه، یکی از دو پایان بازی ممکن است اتفاق بیوفتد که بستگی به انتخاب های بازیکن در طول بازی دارد. پایان اصلی بازی این است که ارتیوم اجازه میدهد نیروهای تاریکی با موشک نابود شوند (داستان Metro: Last Light هم ادامه همین پایان است). اما اگر بازیکن در طول بازی به اندازه کافی کارهای خوب انجام داده باشد انتخاب برعهده او قرار داده میشود: که موشک را پرتاب کند یا آن را نابود کند. اگر او موشک را نابود کند، نیروی تاریکی که توسط شلیک ارتیوم روی زمین افتاده بود، بلند میشود و میگوید: «ما دنبال صلحیم» و میان پرده پایانی پخش میشود. در این پایان سیستم راهنمای موشک از بالای برج پایین انداخته میشود و ارتیوم میفهمد که نیروهای تاریکی برای این به سطح زمین آمده اند که با انسان ها ارتباط برقرار کرده و رابطه دوستانه با آنها داشته باشند.

در واقع نیروهای تاریکی یا همان Dark One ها با موجودات جهش یافته که بر اثر سلاح های هسته و رادیواکتیویه به وجود آمده اند فرق داشته اند اما اهالی مترو از این موضوع بی خبر بوده و فکر میکرده اند نیروهای تاریکی هم همانند دیگر موجودات جهش یافته نظیر نوسالیس ها و نگهبانان، موجوداتی وحشی و حیوانی هستند. به زودی داستان مترو: لست لایت را که ادامه پایان اول بازی (شلیک موشک ها توسط ارتیوم و کشته شدن نیروهای تاریکی) است در بازی‌وود منتشر خواهد شد.

88 نظر برای “داستان کامل بازی Metro 2033

در صورتی که نظر شما به پست مربوط نیست لطفاً از صفحه تماس با من استفاده کنید.

برای اینکه بازی در حال انجامتان یا بازی مورد علاقه یتان در کنار نام و آواتار شما در قسمت نظرات نمایش داده شود، میتوانید وارد پروفایل خود شده و آن را اضافه کنید.

با کلیک روی هر یک از دکمه های زیر می توانید نظرات مربوط به گروه خاصی از کاربران را مخفی کنید. برای مثال روی دکمه کاربر تازه کار کلیک کنید تا تمام نظرات مربوط به همه کاربران تازه کار ناپدید شود. توجه داشته باشید که در این صورت جواب دیگر گروه ها به کامنت مربوطه هم ناپدید خواهند شد.

مدیریت سایت حـــــــــرفه ای کاربر فعال کاربر تازه کار
پنهان کردن / نمایش نظرات کاربران
 1. arianR کاربر مهمان

  چه باحاله
  شاید بخرمش

 2. GHOST حـــــــــرفه ای mafia1

  mmnon khili jalb bod

 3. mohammad 24 حـــــــــرفه ای

  برای این بازی چه گرافیکی لازم هست؟

  1. arianR کاربر مهمان

   OS: Windows XP (32-Bit only), Vista, 7, or 8

   Processor: Dual Core CPU (2.2+ GHz Dual Core CPU or better

   Memory: 2GB

   Video Card: Shader Model 3 compliant graphics cards (GeForce 8800 GT 512 MB, GeForce GTS 250, etc)
   DirectX®: 9.0c
   همین دیگه
   با عرض پوزش اگر میخوای اینترنتی بخری بیا اینجا
   قابله اطمینانه
   http://www.gmiran.com/shop/?pro=1245

  2. mahdi کاربر مهمان

   سلام
   من توی مرحله ی کتابخونه گیر کردم
   اسناد و نمیتونم پیدا کنم
   لطفا بیایید تل راهنماییت کنید ممنون
   @mahdimtabh

 4. mohammad 24 حـــــــــرفه ای

  تو هم برو اینجا بازی هاش خیلی ارزونه من خودم تا حالا 8 تا بازی ازشون گرفتم خیلی خوب بود یک روزه به دستم رسید البته بستگی به شهرتون داره

  http://www.gamekala.ir

 5. mohammad 24 حـــــــــرفه ای

  راستی بخشید یادم رفت بگم این کجاش قابل اطمینانه بازی 1300 تومنی رو میده 4500 همون جایی که من بهت گفتم برو خیلی خیلی خوبه

  http://www.gamekala.ir

 6. GHOST حـــــــــرفه ای mafia1

  بازی مترورو خریدم ولی جرات ندارم نصبش کنم 🙂 میترسم به اندازه تعریفایی که ازش شده خوب نباشه 🙁

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   نصبش کن خیلی خوبه، من آخراشم و دارم ازش لذت میبرم

   1. امیر کاربر مهمان

    به من بگو که چطوری از قسمت تانک گذشتی

    1. Gladiator91 کاربر مهمان

     منم تو اون مرحله مونده بودم. باید به ریل تانگ شلیک کنی که ریل فرو بریزه و تانک نابود شه

   2. مسیح کاربر مهمان

    راستی از مرحله اسلحه خونه چه جوری گذشتی ؟ من رو همش میکشن از کجابرم؟؟؟

  2. Desmond
   Desmond کاربر برتر

   اگه نصب نکنی ضرر میکنی.به نفعته که نصبش کنی.

 7. PouryaKht کاربر برتر

  این بازی مال چند سال پیش تازه الان بازی می کنی ؟

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   عزیزم اگه بخونی میبینی که گفتم به خاطر اومدن نسخه جدیدش داستان اینو نوشتم تا اونایی که اینو بازی نکردن در جریان داستان نسخه جدید باشن. البته برای اونهایی نوشتم که داستان براشون مهم نه اونهایی که کورکورانه بازیها رو تو یکی دو روز تموم میکنن و هیچی ازش نمیفهمنن اسمشونم گذاشتن گیمر

 8. mohammad 24 حـــــــــرفه ای

  سلام یکی میشه یه لینکی بده برای دانلود این بازی به نظر من هر دو نسخه این بازی بازی های قشنگی هستن واقعا عالین حرف ندارن هر کی بازی نکنه نصفش عمرش رو تلف کرده مخصوصا مترو لست لایت

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   بازی قدیمیه و فکر نکنم لینک دانلودی ازش پیدا بشه!! اگه از تورنت میتونی دانلود کنی از تورنت بگیر. سرچ کنی پیدا میشه

 9. MILAD RAHMANI کاربر مهمان

  اگه واقعا میخواید از تمام بازی های بازار لذت ببرید و تمام جزییات را ببینید و بازی ها روان اجرا بشه حتی جدیدترینا باید گرافیکتون 256 بیتی باشه تا پهنای باند بیشتری داشته باشه

 10. میلاد رحمانی کاربر مهمان

  گرافیکهایی مثل 9600 جیتی.. 6970 ..ATI….7990 این گرافیکها قدرت باندشون دو برابر گرافیک های دیگه است و جزییات بازی بهتر نمایان و جدیدترین بازیها به صورت خیلی روان اجرا میشن … البته قیمتشون هم واقعا زیاده مثلا 7990 یک میلیون و دویست

  1. mahdi کاربر مهمان

   agha milad harfe shoma doroste vali na har karte 256 biti.masalan dar hale hazer age mikhayd ta vaghti k directx12 nayoomade khiyaletoon az babate dashtane yek karte khoob k beshe ta oomadane directx12 baziyaro rahat ejra kone bayad GTX680 dashte bashid ke ASUS 2 milyoone va barande ZOTAK hodoode 1milyooni 925 toman dar miyad.k albate momkene sare bazi baziyaye kheyli gerafic balaye ayande kami kam biyare

 11. میلاد رحمانی کاربر مهمان

  بازی واقعا جالبی بود

 12. Babak کاربر مهمان

  بازیه مترو لست لایت با مترو 2033 یکیه؟اگه یکی نیست کدومشون اولین بازیه که منتشر شده؟

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   نه یکی نیستن. اسماشون فرق میکنه یعنی یکی نیستن دیگه! اول مترو 2033 اومد بعدش لست لایت

 13. Babak کاربر مهمان

  حالا به نظر شما کدومشون قشنگتره؟من مترو لست لایتو توی دو روز تمام کردم خیلی از بازیش خوشم اومد چون پایان خیلی جالبی داشت ولی از مترو 2033خبر نداشتم حالا مترو 2033 به قشنگیه مترو لست لایت است یا نه؟

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   مترو 2033 هم قشنگ هست ولی نه تا اندازه لست لایت. لست لایت میشه گفت نسخه تکامل یافته 2033 هست.

   ولی من از هردوتا لذت بردم و اگه واقعا از بازی و جوش خوشت اومده حتما امتحانش کن.

 14. Desmond
  Desmond کاربر برتر

  بازی مترو 2035 هم داریم؟آخه داخل بازیه مترو لست لایت کتاب هایی با اسم های Metro 2033 و Metro 2035 پیدا کردم.به همین خاطر شک کردم که مترو 2035 هم وجود داشته باشه و ما بی خبر باشیم.

  1. Desmond
   Desmond کاربر برتر

   ازشون عکس هم دارم.اگه میخواین میتونم براتون بفرستم تا ببینین.

  2. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   اون عکس کتاب بود. کلا این بازی ها بر پایه همون کتاب ساخته میشن. کتاب مترو 2035 اواخر امسال میاد و شاید از روی اون هم یه بازی بسازن! ولی هنوز هیچ خبری نیست

 15. Amir کاربر مهمان
 16. احسان کاربر مهمان

  میشه دقیقا بگید اون یکی پایانه بازی رو چجوری میشه بدست اورد مثلا چه کارهای خوبی باید بکنیم؟

 17. The unforgiven کاربر مهمان

  سلام خیلی ممنون من تا همونجایی که میشینه پشت جرثقیل توی دوروز رفتم ولی همین امروز خواهرم لج کرد و تمام سیو هامو پاک کرد ایشالله بزودی دوباره تمام مراحل و بهتر از قبل میرم و این بار شاهد پایان بازی میشم واقعا بازی جذاب و قشنگی بود
  آخرین بازی ای که خیلی بهم کیف داد و از انجامش لذت بردم Mass Effect 3 بودش که اون هم داستان قشنگی داشت .
  ^_^

 18. ابراهیم کاربر مهمان

  سلام،من الان دارم بازی رو انجام میدم قسمتی که یه تانک قطاری روی ریل مرتب میره و میاد و توپ شلیک میکنه گیر کردم هر چقدر بهش شلیک میکنم اپری نداره و به از چند شلیک که به طرف من و نیروهای خودی انجام میده من رو با شلیک یه گلوله میکشه لطفا راهنمایی کنید که این قسمت رو به چه صورت رد کنم.با تشکر

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   سلام

   شما باید با اسلحه تک تیر انداز روی قسمت های قرمز تانک شلیک کنی

   1. ابراهیم کاربر مهمان

    خیلی ممنون

  2. mahdy کاربر مهمان

   اقا شما می دونید تو مرحله ی کتاب خونه باید چیکار کرد

 19. M کاربر مهمان

  سلام
  اگه ممکنه قسمت اول بازی رو برای دانلود بزار.من Last Light رو دانلود کردم ولی میخوام اول قسمت اول بازی رو بازی کنم.

  راستی آپم بهم یه سر بزن 😉
  ss1013.blogfa.com

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   سلام

   ما دانلود بازی ها رو نمیذاریم فقط معرفی می کنیم. تو گوگل میتونی سرچ کنی و اگر بود دانلود کنی.

 20. reza کاربر مهمان

  سلام من برام یک سوال پیش اومده کی بمب اتم میزنه توی شهر که همه مجبور میشن برن توی مترو و المانی ها توی روسیه چی کار میکنن؟

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   متاسفانه من در حال حاظر از جو بازی خارج شدم و چیزی یادم نمیاد. برو تو این سایت اطلاعات خوبی گیرت میاد:

   http://metrovideogame.wikia.com/wiki/Metro_Last_Light

 21. OMID1992 تازه کار fifa 14

  مترو تنها بازیی بود ک تو چند سال اخیر انقدر روی من تاثیر گذاشت توصیه میکنم 2033 رو از دست ندید دوستان

 22. reza1374 تازه کار metro last light

  من چند دفعه اینو بازیش کردم ولی نشد یه بار پایان خوبشو ببینم حیف ممنون حسین جون از سایت خوبت.

  1. reza1374 تازه کار metro last light

   راستی یه چیزی دارینوس این بازی روفارسی کرده خیلی قشنگ شده فایل 40 گابایتی رو دانلود میکنین بازیتون فارسی میشه البته قبلش یه اکانت 2500 تومنی باید بخری

 23. مجتبی کاربر مهمان

  Dark one موجودات جهش یافته نیستن
  همون جن ها یا شیاطین هستند دارک به معنای تاریکیه و جن ها از دخان و دود ک تاریکی هستند بنا بر منابع معتبر و اگر ا

 24. مسلم کاربر مهمان

  من این بازی رو چند روز بعد از اومدنش تو بازار خریدم و همون روز اول تمومش کردم و چندبار دیگه هم تا اخرش بازی کردم.بازی mass effect وfall out رو هم پیشنهاد میکنم خیلی بازیهای قوی هستند حتما بازی کنید

 25. mohamad کاربر مهمان

  سلام من تو مرحله مارکت تو مترو2033 گیر کردم مسیر یاب میگه بر کنار در میرم هیچی نمیشه چی کار کنم لطفا کمکم کنید!!!

  1. امیر کاربر مهمان

   قبل از اینکه بری پیشه بوربن بای داب بخوری

 26. mohamad کاربر مهمان

  کسی نیست جواب بده

 27. محمد کاربر مهمان

  ﺳﻼﻡ،ﻣﻦ ﺍﻻﻥ ﺩﺍﺭﻡ ﺑﺎﺯﯼ ﺭﻭ ﺍﻧﺠﺎﻡ
  ﻣﯿﺪﻡ ﻗﺴﻤﺘﯽ ﮐﻪ ﯾﻪ ﺗﺎﻧﮏ ﻗﻄﺎﺭﯼ
  ﺭﻭﯼ ﺭﯾﻞ ﻣﺮﺗﺐ ﻣﯿﺮﻩ ﻭ ﻣﯿﺎﺩ ﻭ ﺗﻮﭖ
  ﺷﻠﯿﮏ ﻣﯿﮑﻨﻪ ﮔﯿﺮ ﮐﺮﺩﻡ ﻫﺮ ﭼﻘﺪﺭ
  ﺑﻬﺶ ﺷﻠﯿﮏ ﻣﯿﮑﻨﻢ ﺍﭘﺮﯼ ﻧﺪﺍﺭﻩ ﻭ ﺑﻪ
  ﺍﺯ ﭼﻨﺪ ﺷﻠﯿﮏ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻃﺮﻑ ﻣﻦ ﻭ
  ﻧﯿﺮﻭﻫﺎﯼ ﺧﻮﺩﯼ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﯿﺪﻩ ﻣﻦ ﺭﻭ
  ﺑﺎ ﺷﻠﯿﮏ ﯾﻪ ﮔﻠﻮﻟﻪ ﻣﯿﮑﺸﻪ ﻟﻄﻔﺎ
  ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﯾﯽ ﮐﻨﯿﺪ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﻗﺴﻤﺖ ﺭﻭ ﺑﻪ
  ﭼﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺭﺩ ﮐﻨﻢ .ﺑﺎ ﺗﺸﮑﺮ
    0

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   قسمت هایی از تانک رنگشون قرمزه باید با اسنایپر رایفل که اونجا هست زوم کنی و به جاهای قرمز تانک شلیک کنی

   1. محمد کاربر مهمان

    اصلارد نمی شه قسمت خیلی کمیش قرمز میشه که اصلا تیر بهش نمی خوره ممنون

 28. محمد کاربر مهمان

  میشه ذخیره شده این قسمت رو برامون بزاری برای دانلود ممنون میشم

 29. پارسا کاربر مهمان

  دوست عزیز نباید به تانک شلیک کنی باید به پایه های پلی کهتانک روشه شلیک کنیپایه ها میریزه پل توانایی نگهداری از تانک رو نداره تانک میوفته

  کاش میشد یکی سیو مرحله آخر با پتیتن خوب جور میکرد میداد ما مرحله اخر تموم میکردیم پایان خوب رو میدیدیم
  منظورم مترو 2033

  1. امیر کاربر مهمان

   ریل رو باید بزنیم تا تانک بیوفته

 30. امیر کاربر مهمان

  بابا ترو خدا بگید چطور تانکو ازبینببرم تا مرحله ی بعد بروم

  1. Azi کاربر مهمان

   به ریل شلیک کنید کلا ریزش پیدا میکنه

 31. S.M.F کاربر مهمان

  بازی سخت ، طولانی و باحالیه

 32. محمد حسین کاربر مهمان

  من بازی مترو2033رادارم ومیدونم هیجان انگیز تر وسخت تراز نوشت بازی ممنون از نوشت بازی

 33. محمد حسین کاربر مهمان

  بازی خیلی سختی هستش

 34. محمد حسین کاربر مهمان

  شما چه جوری به داستان این بازی دست رسی پیدا کردید؟

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   قسمتیش از سایت های خارجی و قسمتی هم خودم بازی کردم و نوشتم.

 35. محمد حسین کاربر مهمان

  بازیش زیا دی دشواره

 36. محمد حسین کاربر مهمان

  بازی اجیبی هستش هر قسمت وظیفه ی خودشرا دارد
  بازی سخت و باحالی اما این بازی به ادم شوک وارد میکند
  این بازی برای افرادپااین18سال ممنوع می باشد ولی من 10سالم
  وبازی های ترس ناک وخشنی بازیکردم که برا افرادپااین 18سال
  ممنوع

 37. محمد حسین کاربر مهمان

  من توقسمت که بایدباتفنگ ماشین پیشرفته تانک هارابزنیم مانده ام به من بگین چی کارکنم؟

 38. محمد حسین کاربر مهمان

  من رمز بازی روهم گرفتم باسرعت نورکسی میخوادبگه من اسم سایت رومیدم

  1. Soap Mactavish کاربر مهمان

   باز مترو رمز نداره ولی اگه چیزی داری بده امتحان کنیم

 39. Ali کاربر مهمان

  خیییلی ممنون من تعریف این نسخه رو شنیده بودم و نصبش کردم و در حال بازی بودم که به فکرم رسید بیام داستانشم بدونم و خیلـــــــــی برام حال داد
  در کل merCCC

 40. مجید کاربر مهمان

  به مرحله خرس رسیدم تازه فهمیدم نارنجک هم میشه زد

  دکمه نارنجک تو بازی چیه ؟؟؟؟؟؟؟

 41. alireza کاربر مهمان

  لطفا روش های پایان خوب رو بزارین با تشکر

 42. abbas کاربر مهمان

  درود بر همه این بازی خیلی جذاب و هیجان انگیزه مخصوصا روی کنسولهای نسل هشتم که بازسازی شده از نظر گرافیکی من رو ps4بازی کردم خیلی عالی بود ممنون از سایت خوبتون

 43. محمد رضا کاربر مهمان

  من تو اون محمله ای گیر اوفتادم که باید دد هحال فرار هست وباید اخر تانک و نابود کنه وای نمیدونم چیجوری تانکو نابود کنم ؟؟؟؟؟

 44. محمد رضا کاربر مهمان

  ولی در کل بازی هست که همه نوع خطراتی….. دیده شدن . مخفی شدن . بدون دیده شدن از بین دشمنا ردشدن ویا کشته شدن. و نجات بعصی از اسیران که درحال اعدام هستن.. !!!!!

 45. Mansour کاربر مهمان

  چرا بازی metro last light تو هیچ سایتی نیست😢 هر سایتی هست یا فیلتر شده یا لینک دانلودش حذف شده اگه سایتی میشناسید معرفی کنید.

 46. سیمرغ کاربر مهمان

  سلام من خیلی وقته بازیش کردم ولی به شخصه خیلی دوستش ندارم به یک دلیل که واااقعا بازیش ترسناکه
  یهویی موجودات عجیبی جلوی چشات میپرن دو متر میپری هوا نه یه بار نه دو بار صد باررر
  مرحله آخرشو نتونستم فتح کنم چون از اون راه هزار تو نتونستم راه اصلیو پیدا کنم واقعا نمیشه از طرفی هم کپسول اکسیژنت تموم شده اسلحه هم نداری و موجودات ترسناکم سایه اشون مدام دنبالتن اصلا بدجوری شرایط داغونه 😐

  1. سانی کاربر مهمان

   ببخشید شما تمومش کردین

 47. سیمرغ کاربر مهمان

  تماما محیط بازیش ترسناکه
  هرکس میخواست بازیش کنه دل و جراتشو داشته باشه
  در تمام مراحلم هی اون موجود تاریکیه میاد جلوی چشای بازی کننده هی میخواد یه پیام برسونه که به نظر داره پیام دوستی و صلح میده ولی شخص بازیگر متوجه نمیشه

 48. مسیح کاربر مهمان

  کسی جواب من رو نمی ده؟؟ مرحله اسلحه خونه رو گیر کردم وقتی فرار میکنم من رو میکشن

 49. work کاربر مهمان

  من این بازیرو دو سال پیش خریدم تازه امسال نصبش کردم واقعا بهترین بازی بود که در این سبک کرده بودم
  بعدش من منظورتونو از پایان خوش نفهمیدم؟!!؟؟
  ایا بازی metro dark light ادامه metro 2033??//??
  درمورد کتاب metro 2035 الان تو بازار موجوده??

 50. ادولف کاربر مهمان

  یه سوال من تو مرحله مه ماسکت شکسته داری دنبال ماسک میگردی موندم میشه کمکم کنید

 51. امیر کاربر مهمان

  این مرحله ای که تو زندان بایه نفر دیگه فرار میکنه رو نمیتونم بگذرونم همش اون نگهبانه میکشتش با این که دکمه سرعت رو هم
  میزنم

 52. محمد کاربر مهمان

  به نظر من میشه این بازیو در سطح gears of war گذاشت!چه ازنظرداستان چه ازنظر گیم پلی…بازیه فوق العاده ایه واصن هیچ کدوم ازمراحلش تکراری نیس!یجاهایی بایدفرارکنی واونجا اوج هیجانه.حتما بازی کنین خیلی قشنگه

 53. سانی کاربر مهمان

  سلام ببخشید من تو یه مرحله از این بازی موندم رد نمیشه هرکاری میکنم .
  اون مرحلش که میاد بره تو ساختمون بلندی ک دوستاش وایسادن بعد از روی تنه درخت ک رد میشه یه هیولا میاد بیرون نمیذاره بره پیش دوستاش من موندم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

 54. عباس کاربر مهمان

  سلام من این بازی رو تموم کردم اما آخرش که گفتین دو انتخاب وجود داره اما من هیچکاری نمیتونم بکنم از رویاش که اومد بیرون یعنی بعد از اینکه اون Dark one رو تیر زدم البته تو رویا بعدش که از رویاش اومد بیرون بازی به حالت فیلمی تبدیل میشه و موشک ها فرود میان رو اون منطقه اصلی این نیرو ها.
  گفتین اگه در طول بازی کار خوب انجام داده باشیم این اختیار رو داریم که خودمون انتخاب کنیم کار خوب مثلا چی میتونین مثال بزنین؟
  آخه کار خاصی نمیشد انجام داد من متوجه این قضیه نمیشم ممنون میشم کسی این قسمت رو بیشتر توضیح بده یعنی انتخاب رو

 55. YOUSEF کاربر مهمان

  سلام دوستان من بازی کننده ی حرفه ای نیستم الان مدتیه این بازی رو شروع کردم تو مرحله ی قرار تو کلیسا موندم و نمیتونم از رودخونه و اون هیولاها رد شم راهنمایی میکنید؟

 56. مجتبی کاربر مهمان

  سلام من توی مرحله یD6گیر کردم. که وقتی با میلیر میره. زیر زمین. که باید. ارتیوم. ان مخلوق. عظیم الچثه. موجودی که بایومس نام دارد را چطور از دستگاه ری اکتور ورداریم. من رفتم توی جرثقیل ولی نمیدونم کدوم دکمه ها رو بزنم لطفا کمک کنید

 57. امیر حسین کاربر مهمان

  ایول ممنون لطفا به نوشته داستان بازی ها ادامه بدید

 58. مرتضی کاربر مهمان

  بسیار زیبا توضیح دادید و. جامع بود ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *