نکات مثبت
 • موزيك هاي فوق العاده
 • گيم پلي خلاقانه
 • صحنه هاي هيجان انگيز
 • روايت هوشمندانه داستان
نکات منفی
 • زمان بندي بعضاً بد چك پوينت ها

9.25

10

در یکی از این نمایشگاه های بازی سال پیش داشتم تریلرهای دانلود شده را می دیدیم که ناگهان یک بازی نظرم را به خودش جذب کرد. وقتی دیدم سازنده آن Starbreeze است، همان کسانی که بازی Riddick: Dark Athena و جدیداً هم Syndicate را ساخته اند، علاقه ام نسبت به بازی بیش تر شد. جالب اینجاست که تا همین یک ماه پیش تاریخ انتشار رسمی بازی دقیقاً مشخص نبود و این صبر کردن را سخت تر می کرد. بالاخره مانند صبر برای هر بازی دیگر، زمان گذشت و دیروز توانستم بازی را دانلود و نصب کنم. خوشبختانه یا متاسفانه بازی کوتاه بود و در عرض چند ساعت تمام شد. در این نقد خواهم گفت که چرا Brothers: A Tale of Two Sons یکی از بهترین بازی های کوچکی است که تاکنون ساخته شده. صنعت بازی به چنین بازی هایی احتیاج دارد.

غول ها بدجنس به دنیا نمی آیند!

غول ها بدجنس به دنیا نمی آیند!

مهمترین و اولین چیزی که در مورد بازی وجود دارد این است که شما باید دو برادر را همزمان کنترل کنید. معماها و محیط های بازی هم بر همین اساس طراحی شده اند. البته با دیگر بازی های دو نفره که در آن دو نفر کنترل هر کدام از شخصیت ها را برعهده می گیرند یک تفاوت اساسی وجود دارد و آن این است که چون همزمان دو شخصیت را کنترل می کنید باید قدرت تمرکز بالایی داشته باشید وگرنه خیلی سریع گیج خواهید شد! مانند این می ماند که به شما بگویند با یک دست خود روی هوا مربع بکشید و با دست دیگر دایره. اگر امتحان کنید به احتمال زیاد نخواهید توانست همزمان این کار را انجام دهید و دلیلش هم واضح است! ذهن شما قدرت پردازش یک چیز در هر لحظه را دارد. اما چیزی که باعث می شود به کنترل دو برادر به طور همزمان عادت کرد این است که سازندگان به جزئیات گیم پلی بازی توجه زیادی داشته اند؛ کاملاً مشخص است که تستر های بازی چندین بار بازی را از ابتدا تا انتها بازی کرده اند و مراحلی که درصد خطا در آن بیشتر است را پولیش کرده اند. برای مثال در بعضی صحنه ها مسیر شخصیت خود به خود عوض می شود یا پیچی که باید شما بپیچید خود به خود انجام می شود. البته این مسئله چندان به چشم نمی آید و نکته منفی هم نیست. در نسخه PC برای کنترل برادر کوچک تر از کلید های جهت دار سمت راست کیبرد و برای کنترل برادر کوچک تر از کلید های WASD سمت چپ کیبرد استفاده می شود. هر برادر یک کلید واکنش با محیط مخصوص خود را نیز دارد که برای برادر کوچک تر کلید کنترل راست و برادر بزرگتر کلید اسپیس است. همان طوری که می توان حدس زد در این بازی کاری با موس صورت نمی گیرد و برای چرخش زاویه دوربین از کلیدهای شیفت چپ و راست استفاده می شود. البته در بیشتر مواقع دوربین به طور اتوماتیک می چرخد تا بهترین زاویه دید را به شما بدهد اما گاهی هم نیاز به چرخش دستی می شود.

در این شب سرد... هر اتفاقی ممکنه بیوفته!

در این شب سرد… برادر کوچک تر یک نفر را دارد که به او تکیه کند ولی برادر بزرگتر چه؟

داستان این دو برادر این است که آنها مادر خود را از دست داده اند و پدرشان هم مریض است. آنها مجبورند برای نجات پدرشان به یک ماجراجویی شگفت انگیز پا بگذارند تا از چشمه آب شفابخشی که در آن طرف سرزمین پهناورشان وجود دارد مقداری آب بردارند و با آن پدرشان را نجات دهند. داستان بازی به همین سادگی شروع می شود و ادامه می یابد، حتی زبانی که آنها حرف می زنند هم وجود خارجی ندارد و یک کلمه حرف معنی دار در طول بازی نمی شنوید. اما اتفاقات و صحنه هایی که در طول این ماجراجویی این دو برادر اتفاق می افتد خود به داستان بسیاری از فیلم ها و بازی های پرخرج می ارزد. پایان بازی هم یکی دیگر از نکات قوت بازی است که چیز زیادی در مورد آن نمی گویم و پیش نهاد می کنم حتما خودتان امتحانش کنید.

گیم پلی بازی و پازل های آن بر اساس همین کنش و واکنش این دو برادر با محیط و دیگر افراد شکل می گیرد. بعضی مناطق هستند که فقط برادر کوچک تر می تواند از آنجا عبور کند و در آن طرف بعضی کارها وجود دارد که فقط برادر بزرگتر می تواند از پس آن بر بیاید. نکته دیگر اینجاست که در برخورد با انسان های واقعی، این تفاوت سنی دو برادر به طور جالبی مشهود است. برای مثلا قصد دارید از مردی که خواب است سوالی بپرسید، اول برادر بزرگتر را پیش آن مرد می برید ولی چون میبیند خواب است او را بیدار نمیکند؛ اینجاست که برادر کوچک تر را امتحان می کنید و او همانند دیگر بچه های بازی گوش دیگر عمل می کند! او سطل آبی را بر میدارد و به صورت مرد خوابیده میریزید و او را بیدار می کند و حال می توان برادر بزرگتر را پیش او برد و از او سوال کرد. پازل های بازی هم هرچند متنوع هستند اما به راحتی حل می شوند. البته باز هم نکته منفی محسوب نمی شود زیرا از حل کردن آنها لذت می برید.

آماده هدشات کردن هستید؟

آماده هدشات کردن هستید؟

گرافیک بازی با این که تم کارتونی دارد ولی کاملا با فضای بازی هماهنگ است. بعضی صحنه ها واقعا چشم نواز هستند به طوری که مدام دست من روی دکمه عکس برداری بود! اوج هنر نمایی طراحان بازی در صحنه ای است که باید از میان میدان جنگ آدم های غول پیکر عبور کنید. مسیر از پیش تعیین شده را طی می کنید و جنازه های انسان های غول پیکر در گوشه و کنار ریخته شده اند و حس عجیبی به شما دست می دهد. صحنه ها و منظره های این چنین جالبی در انتظارتان است که بیش از این آن ها را لو نمی دهم.

اما می رسیم به موزیک های بازی که یکی از بهترین های چند سال اخیر است. موزیک منوی بازی که در طول بازی هم استفاده می شود شنیدنی است ولی بهترین آن زمانی است که در همان صحنه آدم های غول پیکر پخش میشود. در این صحنه این موزیک تاثیر گذار به زیبایی حس تعلیق را در شما به وجود خواهد آورد و به نظرم با عاج فیل نواخته شده است. واقعا برای تعجب برانگیز بود که چقدر سازندگان به موزیک های این تجربه چند ساعته توجه کرده اند که البته بسیار جای تحسین دارد.

در کل Brothers: A Tale of Two Sons بسیار از آنچه فکرش را می کردم بهتر است و به نظر می رسد نظر بقیه منتقدها هم همین است و استقبال خوبی از بازی کرده اند. فقط می ماند فروش بازی که امیدوارم این امر هم محقق شود تا بازی های این چنینی بیشتری را شاهد باشیم. پیش نهاد من این است که اگر مشغول انجام بازی دیگری نظیر Splinter Cell: Blacklist یا Saints Row IV هستید دست نگه دارید و اول این شاهکار را تجربه کنید.

یکی از صحنه های هیجان انگیز بازی. در یکی از راه های فرعی فردی را می بینید که خود را دار میزنید و اگر سریع عمل کنید می توانید او را نجات دهید.

یکی از صحنه های هیجان انگیز بازی. در یکی از راه های فرعی فردی را می بینید که خود را دار میزنید و اگر سریع عمل کنید می توانید او را نجات دهید.

35 نظر برای “می‌رویم تا بمانی | نقد و بررسی بازی Brothers: A Tale of Two Sons

در صورتی که نظر شما به پست مربوط نیست لطفاً از صفحه تماس با من استفاده کنید.

برای اینکه بازی در حال انجامتان یا بازی مورد علاقه یتان در کنار نام و آواتار شما در قسمت نظرات نمایش داده شود، میتوانید وارد پروفایل خود شده و آن را اضافه کنید.

با کلیک روی هر یک از دکمه های زیر می توانید نظرات مربوط به گروه خاصی از کاربران را مخفی کنید. برای مثال روی دکمه کاربر تازه کار کلیک کنید تا تمام نظرات مربوط به همه کاربران تازه کار ناپدید شود. توجه داشته باشید که در این صورت جواب دیگر گروه ها به کامنت مربوطه هم ناپدید خواهند شد.

مدیریت سایت حـــــــــرفه ای کاربر فعال کاربر تازه کار
پنهان کردن / نمایش نظرات کاربران
 1. mrmobham کاربر مهمان

  واقعا بازیه خوبی بود ! واقعا واقعا وقعا 😀

 2. parham.rm کاربر برتر

  بازی عالی بود. بیشتر از این بازی ها معرفی کنید.

 3. MA6 کاربر مهمان

  بازی خیلی قشنگی هست همه امتحانش کنید
  حسین جان فقط یه اشتباه داشتی :دکمه واکنش برادر کوچکتر شیفت راست نبود ; کنترل راست بود!!
  نقد خوبی نوشتی
  ممنون

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   اره راست میگی. ممنون که گفتی

   اصلاح شد

 4. us کاربر مهمان

  سلام بازی خوبی بود و یه اشکال:
  هر برادر یک کلید واکنش با محیط مخصوص خود را نیز دارد که برای برادر کوچک تر کلید شیفت راست و برادر بزرگتر کلید اسپیس است. همان طوری که می …
  برادر کوچک با ctrl راست واکنش مخصوصشو نشون میده یا کارارو انجام میده نه شیفت

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   بله اصلاح شد. ممنون از توجه شما

 5. hosseinxj0152
  hosseinxj0152 حـــــــــرفه ای

  ممنون بابت نقد فکر کنم بازی خوبی باشه.

 6. محمد کاربر مهمان

  سلام …خسته نباشید …من بازیو دانلود کردم اما هنگام بازی یه جاییشو مشکل دارم…اون جاش که میرن تو راه بالای اون حوض ماهی ها……یه کم که میرن جلو یه آهن هست که فقط جلو و عقب میشه اما تو اون زنجیرهایی که آویزونه هیچ تغییری ایجاد نمیشه…اگه میشه منو راهنمایی کنید …ممنونم و منتظر جوابتون…

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   سلام
   لطفا سوالتون رو یه جا بپرسید،‌ هرجا بپرسید خونده میشه.

   یه عکس بگیرید و اینجا اپلود کنید بذارید:
   8pic.ir

 7. PouryaKht کاربر برتر

  یک بازی سرگرم کننده تمام معنا

 8. پوریا کاربر مهمان

  سلام توروخدا کمکم کنید من این بازی یه جای گیر کردم یکی کمکم کنه دوتا ویندوز عوض کردم هر چی میکنم در باز نمیشه اینم لینک عکسی که تو او مرحله گیر کردم

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   دستاش تکون میخوره ولی باز نمیشه؟ اگر اینطوری که قاتی کرده بازی. از قسمت select Chapter اون مرحله رو دوباره برو درست میشه

 9. سید کاربر مهمان

  من که خیلی با بازیش حال نکردم همون اول ولش کردم

 10. مجتبی کاربر مهمان

  من هم مشکل آقا پوریا رو دارم و از قسمت SELECT CHAPTER هم رفتم درست نشد راه دیگه ای هست؟

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   والا خیلی عجیبه این مشکل. شما بازی رو دوباره نصب کن و از گوگل یه کرک دیگه پیدا کن بریز شاید درست شد

 11. emad heydari کاربر مهمان

  نمره ای که بهش دادید یکم زیاد نیست بازی خوبی هست ولی این نمره …

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   به هیچ وجه کم نیست. شما بازی رو انجام دادید؟

 12. behnam_bz تازه کار

  درود 🙂 این بازی فوق العاذس فقط یه جا گیر کردم که روانیم کرده 😐 تو chapter 4 با هواپیما برادران رایت میرم تا اون جا که دیگه سقوط میکنم بعدش که با طناب به هم وصل میشن تا اون برج میرم بعدش از در برج بالا میرم اما وقتی از رو هدن پل چوبی رد میشمو میرم اونور برج دیگه هر کار میکنم دستم به اون تیکه اخر نمیرسه که ازش بگیرم 🙁 خلاصه نمیشه از دیوار برم بالا تا یه جایی میشه اما بعدش … :'( توروخدا به دادم برسین :(((((((

  1. behnam_bz تازه کار

   آقا مشکل حل شد ! 🙂 با کیبورد نمیشد اون تیکه رو بالا رفت! با جوی استیک بری دستش به اون قسمت که نمیرسه هم میرسه !!!

   1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

    خب خداروشکر چون اصلا یادم نبود کجا رو میگی :دی

 13. arial تازه کار

  سلام دوستان
  من همون جایی که behnam_bz عزیز گیر کرده بود موندم متاسفانه جوی استیک هم ندارم
  چه کنم
  اگه سیو کامل ش هست لطفا بزارید

 14. mojtabapordel تازه کار

  سلام
  من هم چندتا مشکل دارم
  1- مثل دوستمون behnam_bz، وقتی میخوایم از برج بالا بریم تا وارد قصر بشیم (جایی که دو برادر با طناب به هم وصلن)، برادر کوچیکه رو هرچی تابش میدم تا به دستگیره بالایی برسه، نمیرسه. همینجای بازی گیر کردم
  2- Achievement های بازی ذخیره نمیشه

 15. immortality تازه کار brothers a tale of two sons

  8.5

  من هم در چپتر ۴ قسمتی که باید از قلعه بالا برند نزدیک اواخر چپتر مشکل دارم آپدیت رو هم از لینک http://dl3.ps-army.com/Download/Updates/Brothers_A_Tale_of_Two_Sons_Update_1-iNLAWS.www.PS-Army.Com.rar گرفتم و نصب کردم اما تصحیح نشد. لینک رو دوستان ببینند آخرین آپدیتش هست دیگه درسته؟ چه کار کنم سیو چپتر ۴ رو کسی داره زحمتشو بکشه جایی آپلود کنه یا برام بفرسته؟

 16. OMID1992 تازه کار fifa 14

  زبلن گفتاری. موسیقی و گرافیک

  کوتاه بودن

  9.5

  بازی بسیار بسیار زیبا بود واقعا لم دادن بروی نیمکت در اون مناظر زیبای بازی چه لذتی داره

 17. JOKER تازه کار watch dogs

  حسین من همین الان این مطلب رو خوندم قبلا اصلا توی پستشم نمیومدم چون فکر نمیکردم جالب باشه ولی دیدم که بهترین بازی xbox شد اومد خوندم شما و کاربر ها هم با این تعریف هاتون کاری کردین که حتما برم بخرمش
  همین الان میخام لباس بپوشم و برم بخرمش 😀

 18. armin452
  armin452 تازه کار the last of us

  داستان خوب

  9.5

  عاغا من هرجا میرم نه تنها برا XB 360 ندارند بلکه حتی اسمش هم نشنیدند از کجا و چجوری میتونم بخرمش

  1. hossein code مدیریت سایت هیچی!

   فک کنم بازی به صورت دانلودی هست فقط. باید از لایو بخری

   1. armin452
    armin452 تازه کار the last of us
 19. hamid کاربر مهمان

  10

  واقعا بازی بی نظیری هستش فقط همینو میتونم بگم و دوستانی که بازی نکردند حتما بازی کنند

 20. رضا کاربر مهمان

  فقط این کلمه رو میتونم بگم عالی عالی عالی

  هیچی

  10

  اقا اگه یه چنین بازی سراغ دارید لطفا خبرم کنید شماره تلفنم 09118947741 حتما خبرم کنید فوق العاده بود مخصوصا اگه دو نفره بازی کنید

 21. علی کاربر مهمان

  9.5

  وقتی میخوایم از برج بالا بریم تا وارد قصر بشیم (جایی که دو برادر با طناب به هم وصلن)، برادر کوچیکه رو هرچی تابش میدم تا به دستگیره بالایی برسه، نمیرسه. همینجای بازی گیر کردم

 22. علی کاربر مهمان

  هیچ

  هیج

  10

  لطفا بگید

 23. علی کاربر مهمان
 24. جلال کاربر مهمان

  10

  بازی فوق العاده ای بود. من از دوران آتاری و میکرو عاشق بازی بودم. ولی هیچ بازی تا به امروز این قدر تاثیر گذار نبود. مخصوصا آخر بازی که تا چند روز تو فکرش بودم چرا برادرش اینجوری شد!!!. من بازی رو تو تخفیف استور پلی استیشن ۳ خریدم ۴ دلار. خدا رو شکر هیچ جاش گیر نداشت.

 25. GENERAL
  GENERAL تازه کار منتظر پی سی جدیدم هستم

  سبک خوب بازی،کنترل نسبتا روان

  6.5

  بازی خیلی جالبی بود وبا اینکه داستان عمیقی نداشت اما توجه همه رو به خودش جلب کرد در کل تونست نقدها و نظرات مثبتی دریافت کنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *